Ngjyrat për mure dhe çfarë fshihet pas tyre: inspirimi, kreativiteti dhe emocione

Ngjyrat për mure dhe çfarë fshihet pas tyre: inspirimi, kreativiteti dhe emocione

Ngjyrat për mure dhe çfarë fshihet pas tyre: inspirimi, kreativiteti dhe emocione

Ngjyrat për mure dhe çfarë fshihet pas tyre: inspirimi, kreativiteti dhe emocione

Nëse jeni në fazat e hershme të planifikimit të dekorimit të shtëpisë tuaj dhe zgjedhjes së ngjyrave për muret, kjo blog faqe është vendi i duhur për të gjetur këshilla të dobishme që mund t’ju frymëzojnë të lëshoni kreativitetin tuaj dhe të ringjallni ndjenjën autentike të kombinimit të ngjyrave.

Çdo pjesë e shtëpisë tuaj kërkon një kombinim të nuancave që do të pasqyrojnë stilin tuaj dhe do të krijojnë energjinë e një ambienti që ju pëlqen në çdo kohë. Qëllimi i çdo dhome në shtëpi duhet të jetë baza nga e cila të fillojmë të mendojmë për ngjyrat e mureve dhe dizajnin e brendshëm.

Si të organizoni me zgjuarsi ngjyrat për muret dhe të filloni?

Para se të merrni paletën në duar, hidhni një vështrim dhe bëni një listë të veçorive të shtëpisë tuaj. Cila është renditja e dhomave në shtëpi dhe cilat janë dimensionet e tyre? Sa dritë hyn në dhomat tuaja? A keni dysheme druri të errëta ose të lehta, trarë të hapur ose një oxhak guri? Nuancat dhe tonet e të gjitha këtyre elementeve është e dëshirueshme që të enden me kujdes në zgjedhjen e ngjyrës bazë për muret me sipërfaqen më të madhe. Çdo dhomë ka estetikën e saj unike në të cilën dominon më së shumti një element i caktuar i mobiljeve, mbase një dritare e madhe ose një qilim luksoz. Sigurohuni që ngjyra themelore për muret të mos errësojë detajet tuaja të preferuara, por t’i përshtatni ato në një frymë harmonike.

Përcaktoni mirë atë që dëshironi të arrini në hapësirë dhe filloni me guxim realizimin e mëtejshëm. Frymëzimin e duhur mund ta gjeni në një foto, vepër arti ose ambient të restorantit tuaj të preferuar.

Për të zgjedhur nuancat e dëshiruara që do të pasqyrojnë emocionet tuaja në ambient, përdorni paletën me modele.

Tërësia e shtëpisë

Megjithëse shpesh preferohet të përdoret e njëjta ngjyrë ose nuancë e afërt për secilën hapësirë, një kombinim adekuat i ngjyrave mund të kontribuojë në krijimin e një dizajni të sofistikuar, modern dhe autentik të brendshëm. Ngjyrat për muret, të cilat përshtaten mirë me njëra-tjetrën, do ta drejtojnë pamjen nga një dhomë në tjetrën, duke krijuar magjinë e vazhdimësisë vizuale.

Ju mund ta bëni dhomën më të madhe në hapësirë më të këndshme dhe intime nëse përdorni nuanca më të ngrohta, të tilla si kafe ose e verdhë. Nga ana tjetër, me qëllim të zgjerimit vizual të dhomave më të vogla, rekomandohet të përdorni nuanca më të ftohta si kaltër, jeshile ose vjollcë. Hapësira të ngushta dhe të gjata mund të bëhen më të mëdha dhe më të gjera nëse zgjidhni një ton më të lehtë për më gjatë, dhe një nuancë pak më të errët për sipërfaqet më të shkurtra të murit.

Një zonë e ndriçuar mirë vërehet menjëherë pas hyrjes në të. Kur zgjidhni një ngjyrë për muret, kushtojini vëmendje sasisë së dritës natyrore ose orientimit të dhomës në lidhje me burimin e dritës.

Ndërsa pozicioni i diellit ndryshon gjatë ditës, ngjyra e dhomës suaj gjithashtu do të ndryshojë në lidhje me sasinë e dritës që arrin te ajo. Dhomat që shikojnë nga veriu kanë një dritë të freskët dhe të kaltër dhe dhomat që shikojnë nga jugu marrin shumë më shumë dritë dhe janë më të bukura me ngjyra të ngrohta. Drita lindore është e ngrohtë dhe e verdhë para mesditës, dhe më vonë gjatë ditës bëhet e kaltër. Drita e mbrëmjes në dhomat me pamje nga perëndimi është e butë dhe e ngrohtë, ndërsa drita e mëngjesit mund të krijojë nuancë që do ta bëjnë brendësinë një vend interesant për të qëndruar.

Ngjyrë intime për muret në dhomën e gjumit

Dhoma e gjumit është streha e juaj personale për pushim dhe relaksim. Zgjedhja më e mirë e ngjyrave nënkupton tone të buta dhe qetësuese, por nuk do të gaboni nëse vendosni nuanca të thella, të lehta ose të ngopura që do të marrin frymë me energji të re dhe do të ndriçojnë mëngjeset tuaja.

E gjelbra e butë besohet se e lehtëson stresin, gjë që e bën atë një zgjedhje të shkëlqyeshme për dhomën e gjumit. E kaltra e ulë presionin e gjakut, e ngadalëson frymëmarrjen dhe pulsin, ndërsa vjollca me nuanca më të lehta, të tilla si livando dhe jargavan, kontribuon në një efekt relaksues dhe të ngrohtë.

Sharmi i ngjyrës së mureve të dhomës së ditës

Koha e lirë dhe momentet e paçmuara të përbashkëta që kaloni me të dashurit tuaj, e bëjnë dhomën e ndejës dhomën më të rëndësishme që duhet të frymojë ngrohtësi dhe energji harmonike. Kujtime të panumërta të bukura krijohen në atë vend. Ngjyra e dhomës së ndejës ka një ndikim të madh në përshtypjen e përgjithshme vizuale dhe ndjenjën që reflekton ambienti.

Ngjyra gri neutrale është një reflektim i elegancës dhe stilit të sofistikuar. Muret me nuanca gri kanë një efekt jashtëzakonisht qetësues dhe kontribuojnë në ngrohtësinë e të gjithë ambientit. Meqenëse kjo ngjyrë për muret është plotësisht neutrale, ajo mund të kombinohet lehtësisht me ngjyra të tjera, pavarësisht nëse janë mure, detaje dekorative apo mobilje.

Muret e kuzhinës dhe dhomës së ngrënies janë ngjyrosur me shije

Kuzhina nuk është vetëm një vend për përgatitjen e vakteve, por gjithnjë e më shumë po bëhet një hapësirë për biseda dhe shoqërime, ndërsa dhoma e ngrënies gjithashtu kontribuon në ndjenjën e rehatisë dhe shoqërimit të ambientit në të cilin qëndrojmë.

Zgjedhja e kombinimit të vërtetë të ngjyrave në kuzhinën tuaj do të kontribuojë në stimulimin e energjisë kreative, qoftë nëse bëhet fjalë për përgatitjen ose konsumimin e ushqimit.

Përvoja na tregon se tonet e ngrohta neutrale dhe të heshtura funksionojnë më së miri në kuzhinë, sepse ato krijojnë një ndjenjë pastërtie dhe një ambient të këndshëm. Mirëpo, me një kombinim të ekuilibruar të ngjyrave plotësuese, ju gjithashtu do të theksoni estetikën e kësaj pjese të hapësirës dhe do të frymëzoni mjeshtëri të shkëlqyer të kuzhinës. Nuanca e verdhë sjell energji, jeshilja mund ta bëjë hapësirën një vend të këndshëm për t’u shoqëruar, ndërsa detajet vjollcë sjellin një pamje elegante, plot sharm. Kur të merret parasysh zgjidhja më e mirë për ngjyrën e murit në dhomën e ngrënies, rekomandohet të zgjidhni ato nuanca që, sipas hulumtimeve psikologjike e stimulojnë oreksin.

E kuqja dhe portokallia stimulojnë oreksin dhe me ndriçim të mirë ato mund të rrisin nivelin e energjisë dhe të inkurajojnë bisedën. Për shkak të intensitetit të ngjyrave të dhëna, është e nevojshme t’i përdorni ato me kujdes dhe sigurisht t’i kombinoni ato me ngjyra të tjera neutrale ose me detajet e enterierit.

Nga ana tjetër, nuancat e ngrohta dhe të lehta të ngjyrës së verdhë, korale, ngjyrë ari ose bronzi do të kontribuojnë në qetësinë e dhomës dhe përshtypjen e një shkëlqimi më të madh.

Ju ftojmë që në rrjetet tona sociale Facebook / Instagram të ndani sipas mendimit tuaj se cilat ngjyra i zgjidhni ju për muret tuaja të brendshme?

A ju pëlqeu teksti? Lexoni edhe ndonjë me temën e ngjyrave për mure:

Çka fshihet pas ngjyrës për mure: BEKAMENT INTERIOR?

Ngjyrat për mure – 5 fakte që duhet t’i dini për ngjyrat

Cilat ngjyra për mure janë në trend?

 

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners who may combine it with other information that you’ve provided to them or that they’ve collected from your use of their services.
We use cookies to personalise content and ads.